Prečo vymeniť kotol na tuhé palivo za tepelné čerpadlo

05.03.2020 | Ing. Kvetoslava Vargová

Komfortné a ekologické riešenie vykurovania a ohrevu TUV

Jednou z hlavných príčin znečistenia ovzdušia na Slovensku sú emisie z vykurovania, zo spaľovania tuhých palív ako uhlia, prípadne aj iných často nevhodných tuhých palív. Znečistené ovzdušie nemá negatívny vplyv len na životné prostredie ale aj na ľudské zdravie. Jednou z čoraz viac rozšírených možností ako predísť smogu v obciach je výmena kotlov na tuhé palivá za ekologickú variantu a tou sú aj tepelné čerpadlá vzduch-voda.

 Pri tepelnom čerpadle odpadajú investície na drevo, alebo uhlie. Obrázok je ilustračný.

 

Energia zo vzduchu

Vzduch je jedným z obnoviteľných energetických zdrojov, ktorý vieme pomocou tepelných čerpadiel využiť. Tieto dômyselne skonštruované strojové zariadenia dokážu zvýšiť teplotnú úroveň nízkoteplotných energetických zdrojov, v našom prípade je to vzduch na vyššiu teplotu. V    podstate prečerpávajú tepelnú energiu z vonkajšieho prostredia do interiéru. Elektrickú energiu využívajú len na pohon kompresora. Pokladajú sa za jeden z najefektívnejších zdrojov vykurovania, pretože tepelné čerpadlo spotrebuje na kúrenie 2 až 5 krát menej energie ako bežné elektrické vykurovacie telesá, v závislosti od vonkajšej teploty a teploty vykurovacej vody. Celý systém tepelného čerpadla od Mitsubishi Electric sa skladá z vonkajšej jednotky a vnútorného hydroboxu Ecodan, pomocou ktorého sa transformuje energia zo vzduchu do vody, odkiaľ je následne používaná pre vykurovanie a ohrev teplej vody.

 

Možnosť využiť dotáciu až 3400 Eur

   Hoci je vstupná investícia pri tepelnom čerpadle vyššia, vďaka efektívnemu využívaniu obnoviteľnej energie sú prevádzkové náklady tepelného čerpadla na vykurovanie a prípravu teplej vody nízke. Prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam môžete získať dotáciu až do 50% nákladov spojených s inštaláciou tepelného čerpadla, maximálne do výšky 3400 Eur. S dotáciou sa tak investícia na inštaláciu tepelného čerpadla približuje k investícií potrebnej na inštaláciu plynového kotla a jeho príslušenstva.

     Tepelné čerpadlo má okrem ekologickej a ekonomickej výhody aj výhodu komfortu. Popri automatickej a bezobslužnej prevádzke, vďaka vysokej úrovni riadenia odpadáva práca s tuhými palivami. Napríklad namáhavá príprava dreva na vykurovanie a časovo obmedzujúce prikladanie do kotla. Ďalej odpadá aj čistenie a revízie komína, zaprášené kotolne a podobne. Obsluha tepelného čerpadla je veľmi čistá a jednoduchá, prostredníctvom nástenného ovládača, ktorý sa inštaluje na stenu v referenčnej miestnosti, napríklad v obývacej izbe, pretože funguje zároveň ako termostat. Tepelné čerpadlo môžete ovládať aj na diaľku, prostredníctvom aplikácie MelCloud vo Vašom smartfóne, týmto spôsobom si viete tepelné čerpadlo spustiť, zvýšiť teplotu alebo skontrolovať spotrebu ešte pred návratom z dovolenky alebo služobnej cesty.  

Vykurovanie až do -28°C

      Vďaka Modelu Zubadan od Mitsubishi Electric sa nemusíte obávať ani inštalácií v chladnejších regiónoch, pretože majú funkciu vykurovania až do vonkajšej teploty -28°C. Tepelné čerpadlá vzduch-voda sú vhodné nie len pre podlahové vykurovanie, ale aj pre vykurovanie radiátormi do 60°C vykurovacej vody. Väčšie rodinné domy, v ktorých je veľká spotreba tepelnej energie môžu využívať tepelné čerpadlo aj v kombinácií s pôvodným zdrojom tepla, napríklad s kotlom alebo solárnym systémom.

 

Príklady zámeny kotla na tuhé palivo za tepelné čerpadlo vzduch-voda:

Obec Rabča - okres Námestovo

      Prvý príklad zámeny sa nachádza v obci Rabča, okres Námestovo, pri najsevernejšej obci Slovenska Oravskej Polhore, kde sú teploty pod nulou a 6 až 8 mesačné vykurovacie obdobie je samozrejmosťou. Majiteľ rodinného domu s vykurovanou plochou cca. 200 m2, sa rozhodol nahradiť vykurovanie kotlom na ekohrášok tepelným čerpadlo vzduch-voda. Jedným z dôvodov zámeny bolo, že v čase keď majitelia boli v práci, nebolo možné pravidelne prikladať do kotla, čo spôsobovalo prílišné ochladenie domu počas dňa. Ďalším dôvodom zámeny bolo mimoriadne náročné udržiavanie čistoty v kotolni pri vykurovaní ekohráškom. A tým, že pri  spaľovaní ekohrášku vzniká veľké množstvo popola, ktoré nútilo majiteľov často čistiť kotol.  Pri tepelnom čerpadle majú majitelia domu tepelný komfort aj bez obsluhy vykurovacieho zariadenia a nemusia sa obávať, že sa po práci vrátia do chladného domova. Ďalším pozitívom bola aj jednoduchá inštalácia tepelného čerpadla, nie sú potrebné žiadne vrty ani búracie práce, dokonca je možné zachovať aj pôvodný zdroj tepla. Vnútorný hydromodul obsahuje aj elektrickú špirálu, ktorá slúži ako záložný zdroj.

 

Obec Vavrečka - okres Námestovo

Druhý príklad zámeny sa nachádza v obci Vavrečka, okres Námestovo. Majiteľ väčšieho rodinného domu sa hlavne kvôli automatizácií rozhodol nahradiť vykurovanie kotlom na drevo za komfortnejšie vykurovanie tepelným čerpadlom. Keďže veľa času trávi na služobných cestách, pani manželka sa nemusí namáhať s prípravou a prikladaným dreva, systém sa jednoducho ovláda alebo kontroluje cez aplikáciu v smartfóne. Pri inštalácií za zachoval 300 litrový trojvalentný ohrievač vody, kde sa kombinoval ohrev kotlom na drevo so solárnymi panelmi a s elektrickou špirálou. V súčasnosti kotol, ktorý si majiteľ ponechal, ale nevyužíva ho, nahradilo tepelné čerpadlo. Okrem automatizácií vykurovacieho systému si majitelia pochvaľujú aj jeho ekologický a ekonomický prínos. Náklady na prevádzku tepelného čerpadla, ktorými sú spotreba elektrickej energie, sú približne rovnaké ako na náklady na drevo. Len cena samotného dreva je približne 650 eur na rok, bez zarátania práce majiteľov.